Deklaracja Dostępności

Wstęp

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848). Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do  strony internetowej “PolCA. Promocja kultury polskiej za granicą”.

Data publikacji i aktualizacji

Data publikacji strony internetowej: 2023-11-13. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-06-13.

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niedostępne elementy i treści:

  • Teksty przedstawione na infografikach są niedostępne dla osób z czytnikiem ekranu. Opis alternatywny informuje co jest na grafice jednak nie zapewnia pełnej alternatywy tekstowej, z którą osoba niewidoma mogłaby się zapoznać.
  • Filmy posiadają napisy jednak brakuje audiodeskrypcji i/lub napisów rozszerzonych do multimediów zsynchronizowanych (dźwięk i obraz).
  • W tekstach artykułów ręcznie wpisano numery, pauzy lub kolejne wersy zamiast przedstawienia treści w formie listy oznaczonej systemowo (znaczniki <ul> lub <ol>).
  • Niektóre elementy graficzne nie są wystarczająco kontrastowe.
  • Niektóre funkcjonalności są niedostępne z klawiatury (np. rozwijane menu, rozwijane pola).
  • Na stronie znajdują się linki z etykietami tekstowymi bez dostępnej nazwy. Etykiety linków są nieczytelne – niemożliwe jest zidentyfikowanie celu łącza z samej jego treści.

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-06-13.

Deklarację sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego przez podmiot zewnętrzny: Anna Dybiec

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Funkcjonalności niedostępne z klawiatury to rozwijane menu i rozwijane pola.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Kontakt:

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Mariusz Dzięglewski, email: mariusz.dzieglewski@up.krakow.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 511 395 284. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Informacje na temat procedury:

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej „Polca. Promocja kultury polskiej za granicą” lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu czy opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Instytut Socjologii
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej
ul. Podchorążych 2
30-081 Kraków, pok. 243

Otoczenie budynku

  • W pobliżu budynku znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Chodniki prowadzące do budynku są w dobrym stanie technicznym.
  • W bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdują się trzy miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.

Wejście do budynku

  • Wejście dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się przy ulicy Chmiela i ulicy Warmijskiej.

Punkt informacyjny

  • Punkt informacyjny (dziennik podawczy) znajduje się na pierwszym piętrze.
  • Recepcja (z obniżoną ladą) na niskim parterze jest zlokalizowana zaraz obok drzwi wejściowych.

Komunikacja pozioma wewnątrz budynku

  • Korytarze są szerokie i nie utrudniają poruszania się po obiekcie.

Komunikacja pionowa wewnątrz budynku

  • Schody w budynku są odpowiedniej wysokości i szerokości oraz są w dobrym stanie technicznym.
  • Pomiędzy wszystkimi piętrami można przemieszczać się windami.
  • Jedna z wind jest dostosowana (szerokość i długość) do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Panel sterujący w windzie jest oznakowany alfabetem Braille’a, przycisk kondygnacji „zero” został wyróżniony.
  • Przy schodach prowadzących do Auli Głównej i Audytorium im. prof. W. Danka znajduje się platforma przyschodowa.

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne

  • W budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (na niskim parterze). Aby dostać się do dostosowanej toalety należy poprosić o klucz na portierni.

Dostęp do informacji

  • W budynku znajdują się tablice informacyjne oraz znaki kierunkowe, dotyczące najważniejszych miejsc w budynku.
  • Część wejść do pomieszczeń oznaczono etykietami w alfabecie punktowym Braille’a.

Dodatkowe informacje

Do końca 2024 roku strona internetowa zostanie w pełni dostosowana do wymagań prawnych.Aktualnie trwają prace nad konwersją wszystkich plików PDF do wersji dostępnych cyfrowo, alternatywnymi wersjami infografik zamieszczonych na niektórych podstronach oraz skrótami klawiaturowymi.

Sprawozdanie z oceny dostępności strony internetowej lub aplikacji mobilnej wykonanej przez podmiot podmiot zewnętrzny.